ZĘBY TRZY RAZY NIE ROSNĄ…

… dlatego warto o nie dbać. Wczoraj byliśmy z dziećmi w gabinecie stomatologicznym, nie pierwszy i nie ostatni raz. Gdy Borys skończył 2 lata zabraliśmy go na pierwszą wizytę. Nie miał żadnych ubytków, była to wizyta kontrolna, chcieliśmy się upewnić czy na pewno wszystko w porządku, czy gdzieś od środka nie zakrada się próchnica. Borys współpracował i współpracuje super do dzisiaj, wystarczyło wytłumaczyć po co tam jedziemy i co będzie się działo. Pani dentystka (z rewelacyjnym podejściem do dzieci) pokazała Borysowi cały sprzęt, którego będzie używała, wytłumaczyła co do czego służy, zaproponowała, że włączy bajkę więc bez problemu otworzył buzię. Przy pierwszej wizycie niewiele się działo, Borys miał się oswoić z fotelem dentystycznym. Okazało się, że wszystkie zęby są w porządku. Umówiliśmy się na następną – na lakowanie zębów (podobno nawet w 90% zapobiega próchnicy). W przypadku zębów mlecznych lakuje się trzonowe. Polega to na wypełnieniu bruzd zębowych lakiem w celu zapobiegania zalegania w nich resztek pokarmowych. Po wizycie synek wybrał sobie nagrodę – co mu się bardzo spodobało.
IMG_8008
Na drugiej wizycie Borys miał lakowanego 1 zęba, żeby za bardzo go nie męczyć i nie zniechęcać (pani dentystka powiedziała, że narysuje coś na ząbku – wybór padł na strażaka Sama). Po wszystkim nagroda i ustalenie terminu następnej wizyty. Od tamtej pory Borys uwielbia wizyty w gabinecie dentystycznym, czasem nawet sam pyta kiedy znowu pojedziemy (w czwartek oznajmiłam synkowi, że w piątek jedziemy do dentysty, był niezadowolony , że musi czekać do następnego dnia).

IMG_8014
Nadia nie jest skora do współpracy w takich sytuacjach, ale na wszystko jest sposób. Odkąd skończyła pół roku zabieraliśmy ją zawsze z nami, żeby obserwowała brata i się przyzwyczajała. Pierwszy raz posadziliśmy ją na fotelu, gdy miała półtora roku, trwało to kilka sekund, nie protestowała, nawet buzię otworzyła! U niej również wszystkie zęby były w porządku, jedynym problemem są głębokie bruzdy w zębach trzonowych, które trzeba bardzo dokładnie czyścić. Po wszystkim znowu nagroda, Nadia zawsze wybiera pierścionki. Wczoraj siedziała na fotelu trzeci raz, tym razem zdecydowaliśmy się na fluoryzację kontaktową czyli lakierowanie specjalnym preparatem fluorowym. Dzięki temu zwiększa się twardość szkliwa i uodpornienie na czynniki zewnętrzne, mechaniczne oraz zwiększamy odporność szkliwa na próchnicę (tym sposobem zapobiegamy próchnicy nawet do 70%). Lakieruje się wszystkie zęby u dzieci, zabiegi powtarza się co 3 miesiące. U Nadii zdecydowaliśmy się najpierw na lakierowanie, gdyż trwa to znacznie krócej, a z nią to niełatwa sprawa. Być może przy następnej wizycie zaczniemy lakowanie. Borysowi również regularnie lakierujemy zęby.

IMG_8020
Na ile to rzeczywiście pomaga? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest, że Borys ma prawie 4 lata i ani jednego ubytku, je słodycze w rozsądnych ilościach, nie zawsze ma na nie ochotę w przeciwieństwie do Nadii (nie pozawalamy im jedynie na lizaki), do prawie drugiego roku życia pił mleko w nocy, pije soki no i oczywiście regularnie myje zęby. Dużo osób zwróciło uwagę na to, że ma bardzo białe zęby, pytano mnie co robię? Nic szczególnego, to co wyżej wymieniłam, wolę zapobiegać niż leczyć.
Nadii ząbki również prezentują się świetnie, co prawda ma dopiero 2 lata, zobaczymy co będzie później, mnie martwi to, że ona uwielbia słodycze i bardzo się ich domaga, co nie znaczy, że zawsze ulegam, staram się je ograniczać, wciąż zdarza się, że w nocy budzi się i chce mleko.
Pokażę Wam jak wyglądała nasza wizyta.

IMG_8023
Nadia: komin – hand made, sukienka – Gap, leg warmers- Gap, buty H&M
Borys: sweter – Gap, dżinsy – Zara, buty – Next

IMG_8024

IMG_8028

IMG_8033

IMG_8035

IMG_8038

IMG_8040

IMG_8055

IMG_8058

IMG_8060

IMG_8068

Komentarze Facebook

comments

Brak odpowiedzi

Wpisz komentarz

Wszelkiego rodzaju spam, wulgaryzmy czy złośliwości nie będą publikowane.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.